KAHVECİ ; MEMUR MAAŞ ZAMLARI İLE İLGİLİ TBMM’DE GÖRÜŞMELERE DEVAM EDİYORUZ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder KAHVECİ yapmış olduğu açıklamada ; Türkiye Kamu-Sen olarak süreci yakından takip ettiğimizi bir kez daha ifade ediyor,

Memur ve emeklilere Temmuz ayında yapılacak zamlarla ilgili kanun teklifindeki çekincelerimizi dile getirmek üzere yaptığımız çalışmaları AK Parti Grup Başkanı Sn. Abdullah Güler’i ziyaret ederek sürdürdük.

Bu çerçevede, dile getirdiğimiz taleplerimizi kendilerine yazılı olarak da takdim ettik.

Görüşmemizde önemle vurguladığımız konular:

1. En düşük dereceli memur maaşını 22 bin TL seviyesine yükseltmek için belirlenen kriter en düşük işçi maaşına mayıs ayında yapılan artışlar olmuştur. İmzalanan toplu sözleşmeye göre en düşük işçi maaşı Ocak 2023 itibarı ile çıplak olarak 22 bin TL olmuştur. Bu rakam üzerine temmuz ayında %15 daha artış yapılacaktır. Buna karşın en düşük dereceli memur maaşı aile yardımı ve çocuk parası da dahil edilerek 11 bin 800 TL olarak hesaplanmış ve bu rakam üzerinden yapılan artışlarla temmuz ayında 22 bin TL’ye yükseltilmiştir. Halbuki 15’inci derecenin 1’inci kademesindeki bekar bir memurun maaşı 10 bin 400 TL dolayındadır. Buna göre gerçekte en düşük dereceli bekar bir memurun maaşı temmuz ayında 22 bin TL değil 20 bin 300 TL olacaktır. Bu rakam ifade edilenden 1700 TL daha düşüktür. En düşük işçi maaşı ise temmuz ayında %15 artışla 25 bin 300 TL’ye yükselecektir. Böylece en düşük işçi maaşı ile en düşük memur maaşı arasında 5 bin TL fark olacaktır.  Bu nedenle memur maaş artışlarının yeniden hesaplanması gerekmektedir.

2. Memur maaşlarını yükseltmek için getirilen 8 bin 77 TL tutarındaki ilave ek ödeme emekliliğe sayılmadığı için emekli ile çalışan arasındaki maaş adaletsizliğinin daha da derinleşmesine neden olacak memurlar 65 yaşından önce emekli olmak istemeyeceklerdir. Emekli olduklarında da alacakları maaş çalışırken aldıkları maaşın yarısından daha az olacak, emekli ikramiyeleri de son derece düşük kalacaktır. Teklifte yapılacak düzeltme ile 8 bin 77 TL’lik ilave ek ödemenin emekliliğe de yansıtılması sağlanmalıdır.

3. Kanun teklifi TBMM’de revize edilmeli, en düşük dereceli memur maaşı 22 bin TL’ye yükseltildikten sonra enflasyon farkı ve %6’lık ikinci yarı yıl artışı üzerine eklenmeli, bu artışlar aynı şekilde tüm memur maaşlarına uygulanmalıdır.

4. Farklı kurumlarda özel kanunları çerçevesinde görev yapan sözleşmeli personelin ilave ek ödemeden faydalanamamaları söz konusudur. Bütün kamu çalışanlarının ilave ek ödemeden faydalanması için teklife bir madde eklenmelidir.

5. Ücret gruplarında tavan uygulaması nedeniyle getirilecek ilave ek ödemeden faydalanamayacak 399 sayılı KHK’ya tabi çalışanlar için ücret gruplarının tavanları ayrıca yükseltilmelidir.

Türkiye Kamu-Sen olarak süreci yakından takip ettiğimizi bir kez daha ifade ediyor, Ak Parti Grup Başkanı Sn. Güler’e ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Konfederasyon olarak taleplerimiz çerçevesinde kanun teklifinin yeniden ele alınması için girişimlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

SCSHABER ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin