Bakan Bilgin’den önemli açıklama kamu personeli reformuna ihtiyaç var.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Habertürk’e Kübra Par ve Kemal Öztürk’ün sorularını yanıtladı. Enflasyonla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Bakan Bilgin, “Enflasyon hızlı şekilde düşüyor şimdi. Enflasyon kontrol altına alınmıştır. Bu yılın sonu itibariyle enflasyon hızlı şekilde düşmeye devam edecek. Enflasyona karşı da çalışanların, emekçileri koruyacak bir dizi sosyal politika uygulaması devreye soktuk” diye konuştu. Kamu personeliyle ilgili olarak önemli bir reformun alt yapısının hazırlandığını belirten Bakan Bilgin, emeklilerle ilgili olarak yapılacak zammın Temmuz ayında değerlendirileceğini söyledi.

Bakan Bilgin’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“BU YAPI BAŞKANLIK SİSTEMİ İLE DAHA GÜÇLENDİ”

Türkiye’yi bu kadar değiştiren bir parti 21 yıl sonra Türkiye’nin birinci partisi. Meclis’te 323 milletvekili almış. Bu büyümenin arkasında siyasal istikrar var. Kuzey Kore, Çin’in sağladığı bir istikrar değil bu. Demokrasi içinde istikrar. Bu yapı başkanlık sistemi ile daha güçlü hale gelmiştir. Meclis’teki bu çoğunluğu Ankara ve İstanbul görüyor. Cumhurbaşkanımıza vereceği yüksek destekle bu istikrarın devam etmesine doğru irade ortaya koyacaktır. Bunu belediye seçimlerinde de göreceğiz.

ASGARİ ÜCRETE ZAM NE KADAR OLUR?

Asgari Ücret Komisyonu, işveren, işçi sendikaları ve kamu adına bizim üyesi olduğumuz bir komisyon. Bu komisyon kararları veriyor. Biz komisyon kararlarına göre değerlendiriyoruz. Şimdi benim buradan rakam açıklamam ahlaki olarak doğru olmaz. Şunu söylüyorum; 500 dolara tekabül eden bir alım gücünü Türkiye’nin asgari ücrette korumasını, sadece asgari ücretliler için değil diğer çalışanlara da yansıyor.

KAMU PERSONEL REFORMUNUN ALTYAPISINI HAZIRLADIK”

Memur maaşları 22 bin lira olacak, sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı. Bizim çalışmalarımızdan birisi sözleşmeli personel vardı kamuda. Sözleşmeli memurlara kadro verdik. Artık sözleşmeli memur çok özel alınacak. Nükleer enerji uzmanı diyelim, onu mevcut memur maaşlarıyla bulamıyorsunuz, özel sözleşme ile alacaksınız. Onun dışında sözleşmeliyi kadroya dönüştürdük. Ana muhalefet partisi seslendirdi, sözleşmeli memurluğu kaldıracağız dedi, herhalde uygulamadan haberi yok. Aradaki farkları düzenledik. Parlamenter sistemden kaynaklanan sorun var. 33 çeşit sözleşmeli uygulaması vardı. Fevkalade büyük sorun. Devlet bakanlığı kurulmuş, kanun çıkarmış, ek madde yazdırmış personel almış. İçinden çıkılmaz haldeydi onu düzenledik. Kamu çalışanların içerisinde eşitsizlik var. Bu statülerin eğitime, tecrübeye, başardıkları sınava göre yeniden düzenlenmesi lazım. Kamu personeli reformuna ihtiyaç var. Yasaya dönüşecek altyapısını hazırladık.

“EMEKLİ MAAŞLARINI TEMMUZ’DA YENİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Yasal prosedürde emekli maaşları Temmuz ayında düzenleniyor. 7 bin 500 lira yaptığımız sıra yoğun ve haklı şekilde gelen talep vardı. 7 bin 500 lira yaptığımızda yaklaşık 9,5 milyon insan istifade etti. Bizim emekli olan insanlarımız yuvarlak 15 milyon. Bundan istifade edemeyen, prim ödemiş insanlar var. Onlardan yoğun talep geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız katıldığı programda onlarla da ilgili düzenleme yapacağız. Temmuz ayında bütün bunları yeniden değerlendireceğiz. Ödediği prim dikkate alınarak kademeli olarak artış olacak.

“KÜÇÜK İŞLETMELERDE PRİM GÜNLERİ 7 BİN 200’E İNECEK”

Bağkurlu statüsünde olan çok farklı insan var. Buranın genel müdürü Bağkur’dan emekli olmak istiyor. Bir işyeri sahibi diyelim. Yanında iki kişi çalıştıran berber. Küçük ticaret erbabı. Biz mikro işletmeleri prim günlerini 7 bin 200’e indireceğiz.

KAMU MÜHENDİSLERİNİN DURUMU

Kamuda çalışan mühendislerin temsilcileriyle defalarca görüştüm. Şikayetlerinden bir tanesi, bizim yanımızda çalışan işçiler kadar maaş alıyoruz diye. Avukatlarla ilgili 3600 düzenlemesini yaptık. Aynı şeyi kamuda çalışan mühendisler için çerçeve çalışması yapıyoruz. Statü, eğitim, tecrübe ve yaptıkları işi tanımlayan farklılaşma değerlendirilecek. Bunlar için yeni Meclis’in çalışma dönemine başlaması gerekiyor. Çalışmalar bu yıl içinde kesinlikle biter.

BELEDİYELERDEKİ TAŞERON İŞÇİLER

Belediyeler işçi kadrosundan almış, zabıta yapmış. Yasal problemi öncelikle çözmemiz lazım. Belediyelerde çalışan taşeron işçiler var. AK Parti döneminde yapılan kapsamlı düzenleme var. Yaklaşık 900 bin taşeron işçisi kamuda kadro aldı. Yaklaşık 100 bin civarında kesim var. Onlarla ilgili çalışmamızı hazırladık. Depremden dolayı birkaç ay geciktik. En son Meclis’e ulaşıp da çıkarabildiğimiz yasa geçici işçiler yasasıydı, onları da çözdük.

AKADEMİSYENLERİN MAAŞLARI NE OLACAK?

Türkiye’deki akademisyen meselesi önemlidir. En başarılı öğrencilerin kendilerini üniversitelerde planlaması lazım. Ücret çok önemlidir. Üniversitede akademik kadronun, öncelikle asistanlardan başlayarak ücret sisteminin yeniden değiştirilmesi gerekir. Bu konuya çalıştım, Defalarca araştırma yaptırdım. Bu konuda hazırlığımız var. Bunu YÖK’le de görüştüm. Bu reformu bu sene yapmamız lazım. Kamu reformunun bir parçası bu ama üniversiteyi ayrı bir yere koyarak. Ücret sisteminin değiştirilmesi gerekir.

STAJ BAŞLANGIÇ SAYILACAK MI?

Stajyerlikte çıraklık okulları farklı. Sigortası ödenmişse sorun yok, o sayılıyor. Sağlık sigortası başka bir şey. Çırak okullarında mesleğe giriş, işe devamlılık gösteren iş ilişkisi ise onda reform yapılması lazım. Onun sisteme dahil edilmesi gerekir. Onunla ilgili çalışmayı bitirmedik. Çalışma bittiği zaman kamuoyuyla paylaşırım. Kısa süre içinde çalışma biter. SGK’ya yeni personel bakanlığın sitesinde aranan şartlar ilan edilecek.

EYT’DE TÜM MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

EYT’de şu anda 1 milyonun çok üzerinde rakama çıktık. Bu ay sonuna biter diyordum. En fazla önümüzdeki ay biter. Hiçbir kayıp olmayacak.

https://m.haberturk.com/calisma-ve-sosyal-guvenlik-bakani-bilgin-den-haberturk-e-aciklamalar-3594790-ekonomi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

SCSHABER ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin