KILIÇDAROĞLU; BİR DÖNEMİN SONA ERMEKTE OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ VE BİLİYORUZ

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda özel gündemle toplanan TBMM Genel Kurulu’nda; “Sevgili halkım, aziz milletim… Bahara, gerçek baharı getirecek sandığa doğru ilerliyoruz. Bu kürsüden milletvekili sıfatıyla son sözüm şudur: ‘Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” dedi.

 

TBMM Genel Kurulu’nda, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel oturum yapıldı. CHP Genel Başkanı, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, özel oturumda yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“DÜNYANIN TÜM ÇOCUKLARINA MUTLULUK, BARIŞ VE SAĞLIK GETİRMESİNİ DİLİYORUM” TBMM’nin açılışının 103’üncü yıl dönümünde, bu aziz bayramın sadece Türk çocuklarına değil başta tüm mazlum milletlerin çocukları olmak üzere, dünyanın tüm çocuklarına mutluluk, barış ve sağlık getirmesini diliyorum.

BÜTÜN ULUSUN BAŞVURACAĞI EN YÜCE MAKAM ADI GEÇEN MECLİS OLACAKTIR’

Değerli milletvekilleri sizleri TBMM’nin çalışmalarına başladığı 23 Nisan 1920’den bir gün öncesine götürmek istiyorum. Bir gün önce, yani 22 Nisan 1920’de; Mustafa Kemal ‘Dakika geciktirilmeyecektir’ uyarısı ile bir bildiri yayınlar. Telgraf aracılığı ile muhataplarına ulaştırılan bildiride şu satırlar yer almaktadır: ‘Allah’ın izni ile Nisan’ın 23’ü, Cuma günü Büyük Millet Meclis’i açılarak çalışmaya başlayacağından, o günden sonra bütün sivil ve askeri makamların, bütün ulusun başvuracağı en yüce makam adı geçen meclis olacaktır. Bilgilerinize sunulur. Heyeti Temsiliye adına Mustafa Kemal.’

“DEVLET KURAN BİR MECLİS’TİR.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün gönderdiği telgrafta da göreceğiniz üzere TBMM 103 yıl önce askeri ve sivil makamların ve çok daha önemlisi tüm milletinin başvuracağı en yüce makam olarak çalışmalara başlamıştır. Mustafa Kemal ve arkadaşları çok iyi biliyorlardı ki hakimiyetini kayıtsız şartsız eline almış bir milletin karşısında hiçbir güç, hiçbir düşman duramazdı. Bu iradeyi temsil edecek makam da elbette TBMM’ydi. Atatürk ve arkadaşları, bu inançlarında hiç yanılmadılar. Bizi Kurtuluş Savaşı zaferlerine ulaştıran, çatısı altında buluşturan bulunduğumuz bu Meclis’tir. Bu haliyle TBMM, Milli Mücadelemizin ana karargahıdır. Ana karargâhı olduğu için de Gazi Meclis’tir. Üstelik Gazi Meclis açıldığı gün itibari ile üstlendiği yasama ve yürütme sorumluluğunun bir sonucu olarak yeni bir devletin temellerini de atmıştır. Bu haliyle devlet kuran bir Meclis’tir. Bu devletin adı da ilelebet payidar kalacak olan Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Yani TBMM kurulmuş bir devletin meclisi değil bizzat kendi iradesiyle kurduğu, kurucusu olduğu bir devletin Meclis’idir. Hem Gazi Meclis unvanını taşıması hem de devlet kurucu vasfı nedeniyle TBMM; dünya siyasi, askeri, demokrasi tarihinde seçkin bir yere sahiptir. Böylesine önemli vasıflara sahip bir Meclis’in mensubu olmaktan gurur duyuyorum, gurur duyunuz.

“MİLLETİMİZ, ÜLKEMİZİ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEME ULAŞTIRACAK İRADEYİ TESLİM EDECEKTİR”

Öte yandan taşıdığım milletvekili unvanı ile bu kürsüden sizlere ve bu özel oturum vesilesi ile sevgili yurttaşlarıma son kez hitap etmenin bahtiyarlığı içinde olduğumu da vurgulamak isterim. Önümüzdeki seçimlerle birlikte bu sıralardaki yerlerini alacak olan TBMM’nin yeni üyelerine de şimdiden başarılar diliyorum. Hiç şüphe duymuyorum ki milletimiz yeni üyelerine ülkemizi Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme ulaştıracak iradeyi teslim edecektir.

“TBMM, TEK ADAM REJİMİNİN GÖLGESİ ALTINDADIR”

TBMM; tüm dertlerimizin, ülkemizin tüm temel sorunlarının çözüm merkezi olmak zorundadır. Ancak üzülerek ifade edeyim ki milletçe geçmişimize duyduğumuz saygının ve geleceğimize duyduğumuz güvenin çatısı olmaktan uzaklaşmış bulunmaktadır. TBMM tarihsel birikimine tezat oluşturacak biçimde tek adam rejiminin gölgesi altındadır. Gazi Meclis’imizin yasama gücü tek adam rejiminin tahakkümüne teslim edilmiştir. Bu çerçevede; yargı bağımsızlığı, fikir ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve diğer tüm özgürlükler ile bilimsel, laik eğitim yerle yeksan edilmiştir. Kamu istihdamında liyakatin ortadan kaldırılması, kamu yönetiminde kayırmacılık ve yandaşlık hâkim kılınmıştır. Kamu harcamalarında yolsuzluk, yegane yöntem olarak benimsenmiş durumdadır.

“BİR DÖNEMİN SONA ERMEKTE OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ VE BİLİYORUZ”

Gençler, kadınlar, çiftçiler, işçiler, iş insanları, bilim insanları bir umutsuzluk sarmalı içine sürüklenmiştir. İnatla sürdürülen yanlış dış politikanın sonucu olarak ülkemiz bölgesinde yalnızlaşmış, milyonlarca göçmen ve sığınmacıya, mülteciye karşı sınırlarımız korunamamıştır. Nihayetinde hayat pahalılığı bir kanser gibi tüm yaşamı sarmış, vatandaşlarımızın geçim gücü neredeyse sıfırlanmıştır. Ancak yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen umutsuz olmak için hiçbir neden yoktur. Çünkü bizler uçurumun kenarındaki yıkık bir ülkeden modern bir Cumhuriyet yaratan Mustafa Kemal’in çocuklarıyız. Milletimizin çelikten iradesi tek bir adamın iki dudağına, kişisel ikbal ve beklentilerine, kayırmacılık bağımlılığına, liyakatsiz kadrolarına teslim edilmiş görünse de bir dönemin sona ermekte olduğunu görüyoruz ve biliyoruz. Dolayısıyla saygı değer vatandaşlarımı, geçmiş ve bugünün olumsuzluklarını konuşmaya değil gelecek güzel günlerin, gelecek baharın hayalini kurmaya davet ediyorum.

“TÜM DÜNYA DENEYİMLEMİŞ OLACAK”

14 Mayıs genel seçimlerine yaklaştığımız bugünlerde, milletimiz ve ülkemizin dört bir yanını; demokrasi ile taçlandıracak heyecanı sarmış durumda. Tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmeyeceği, yurt dışına gitmiş gençlerimizin güle oynaya geri döneceği, gitmeyi düşünenlerin bu düşüncelerinden vazgeçeceği güzel bir geleceğin arifesindeyiz. Millet olarak Maraş’ta, Antep’te, Urfa’da, İnönü’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da, Afyon’da düşmana karşı topyekûn savaşırken, bu kutsal çatı altında buluşan ilk Meclisimizin değerli mensupları hem bu savaşları yönetip, hem de yeni bir devletin temellerini attı. Şimdi sıra bizde. Meclisimizin açılışının 103’üncü yılında Cumhuriyetimizi kalıcı bir biçimde demokrasi ile taçlandıracağız. Demokrasi ile taçlandırılmış Cumhuriyetimiz, sadece mazlum milletlere değil tüm dünya demokrasilerine örnek olacak. Otoriter rejimlerin sandık yoluyla yenilebileceğini, ülkenin ve bölgenin tüm problemlerinin çözüm yolunun birlikte olabilmekten geçtiğini tüm dünya görmüş olacak. Kimseyi ötekileştirmenin ve kimseye kin tutmamanın insan haklarının en temel ilkelerinden biri olduğunu ve başarıya da ancak bu temel ilkelerin yol göstericiliğinde ulaşılabileceğini tüm dünya deneyimlemiş olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

SCSHABER ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin