Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi duyurdu: Bayrama yetişecek!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında deprem bölgesinde yapılan köy evleriyle ilgili “Yeni bir adım atıldı. Köy evleri dediğimiz evlerin bir kısmını bayrama yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz.” müjdesini verdi. Kabinede yer alan bakanlarla ilgili Erdoğan “Kabinedeki arkadaşlarımızla ilgili çalışmayı devam ettiriyoruz. Benim düşüncem daha çok bakan arkadaşlarımızı büyükşehirlerde değerlendiriyorum.” dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 TV, 360 TV ve TV4 ortak canlı yayında Kahramanmaraş merkezli depremlerde son durum, 14 Mayıs seçimleri, deprem konutları, İsrail’in Mescid-i Aksa baskını, ekonomi ve dış politikaya ilişkin önemli açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları:

“KÖY EVLERİNİ BAYRAMA YETİŞTİRMENİN GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ”

Çok ciddi ölüm vakaları oldu. 50 bini aşkın vefat var, ciddi yaralılarımız var. Attığımız adım, verdiğimiz sözler var. Bakan arkadaşlarım, valilerimiz ve tüm kamu kurumları 11 vilayette yoğun çalışma içerisindeler. Enkazlar kaldırılıyor. Yüzde 50’nin üzerinde kaldırıldı. Zemin etütleri bir taraftan yapılıyor. Yeni bir adım atıldı. Köy evleri dediğimiz evlerin bir kısmını bayrama yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz. Benim ‘1 yıl müsaade edin’ dediğim kalıcı konutlar var. Çadırlarla işe girdik. Bu yetmez dedim, ikinci adım gerek Katar’dan gelen, gerek Türkiye’de inşa edilen konteynerlerle kent kurduk. Bir adım daha atıp prefabrik konutları yaptık. Ben de tebrik ediyorum müteahhit firmalar çok güzel yaptı. Bunlarla yeni şehirler oluşturuldu.

“YENİ ADIMLAR ATILDI”

Köy evleriyle de yeni adımlar atıldı. İmkanlarımızı seferber ediyoruz. Bunlarla beraber NATO’nun gönderdiği çadırlar farklılık arz ediyor. Alışılmış çadırlardan değil. Klimatik sistemlere varıncaya kadar var. 5 adet gönderin dedik. 20 bin kişilik bir potansiyel olsun. Benzer İsveç’in var. Onlar da gönderdiler. Seçimden sonra gerek Kızılay, gerek AFAD modellerini alıp ülkemizde üretelim istiyorum. Attığımız en önemli adım, kabulleniyorsanız sizleri komşu illere gönderelim. Buralarda yurtlarda sizleri misafir edebiliriz her şey lüks çünkü. Ara karar aldık online sisteme geçmek suretiyle yurtlarımızı ferahlatalım istedik. Bakıyorum depremzedelerimiz, ‘Biz memleketimize gidelim’ diyorlar. Bazı şikayetleri var. Kiralar oralarda yüksek olduğundan şikayet ediyorlar. Yüksek kira uygulaması yapandan biz bunun hesabını yargı vasıtasıyla soracağız diyoruz. Yurtlarda kalanlar, ‘Devletimiz bizi açıkta bırakmadı’ diyorlar.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ SÖZÜMÜZ VAR”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ‘Bu binaya girilmez’ diyor. Ben de vatandaşıma ‘Sakın ha girmeyin’ diyorum. Orada 3-5 parça şeyin kalmış olabilir, biz tayin ediyoruz. Kentsel dönüşümle ilgili sözümüz var. Özellikle kendi oturduğum bölge Üsküdar’da vatandaşlara dedim ki, ‘Dönüşümde bize yardımcı olun’ dedim. Evleri boşaltın, kiraya çıkın. Kiranızı biz ödeyeceğiz. Kabul edenler oldu, etmeyenler oldu. Kabul edenlerin binalarını yıktık yaptık. Geçenlerde önümü kestiler, ‘Yanlış yaptık, yıkılmasına fırsat vermedik’ dediler. Baktım, vinçler gelmiş orada işler başlamış. Yepyeni farklı bir semt meydana geldi. Muhalefet, CHP ve yandaşları buna rantsal dönüşüm diyorlar. Biz yapıyoruz, vatandaşımız buradan rant elde edecekse etsin. Yasal düzenlemeyle merkezi yönetim ve belediye ortak çalışacak. İstiyoruz ki belediye ve bakanlık bu tür yanlışlıklara izin vermesin. TOKİ inşaatlarında zemin etütleri bitmeden hiçbir proje başlayamaz. Sulak zeminlerde inşaata müsaade ediyor belediye. Hatay’da bunu görüyoruz.

“YÜKSEK KİRALARIN HESABINI SORACAĞIZ”

Attığımız en önemli adım, kabulleniyorsanız sizleri komşu illere gönderelim. Buralarda yurtlarda sizleri misafir edebiliriz her şey lüks çünkü. Ara karar aldık online sisteme geçmek suretiyle yurtlarımızı ferahlatalım istedik. Bakıyorum depremzedelerimiz, ‘Biz memleketimize gidelim’ diyorlar. Bazı şikayetleri var. Kiraların oralarda yüksek olduğundan şikayet ediyorlar. Bunu yapanlara hesabını yargı vasıtasıyla soracağız. Bunların üzerine gideceğiz. Yurtlarda kalanlar, ‘Devletimiz bizi açıkta bırakmadı’ diyorlar.

 

VATANDAŞLARA UYARI: RİSKLİ BİNALARA GİRMEYİN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ‘Bu binaya girilmez’ dediyse sakın ha, girmeyin. ‘Eşyalarımı alacağım…’ Sakın ha. Girdin, çöktü. Biz bunun hesabını nasıl veririz, veremeyiz. Bizi düşünce riskine sokmayın. Kentsel dönüşüm ile ilgili sözümüz var, zaten sizi tekrar yerlerinize alacağız. Bizi böyle bir riskin içine atmayın.

“MANEVİ DEĞERLERE HASSASİYETİ OLMAYANIN SECCADEDE GÖZÜ OLMAZ”

Bunların hepsi aynı yerden besleniyor. Seccadenin üzerine ayakkabıyla basılır mı? Bu bir edep meselesidir. O kendi edebi adabıdır. Başörtüsüne ne diyor, bir bez parçası. Bunu diyen bay bay Kemal. Yeri bir değer ifadesiyle bir kutsalımızdır. Mahremiyetin ifadesidir. Aynı şekilde bunu diyen Kuran-ı Kerim için de kağıt parçası der. Yaklaşım tarzları bu. En önemli değer insandır. Bay Kemal hadisi bile yanlış söylüyorsun. Hadisin aslı, cennet annelerin ayakları altındadır. Burada böyle fark var. Erbakan hocamızın ayetle ilgili yaptığı açıklamaları, iftar sofrasında değişik şekilde anlatıyor. Erbakan hocamıza ait söz değil bu bir ayet. Manevi değerlere hassasiyeti olmayanın seccadede gözü olmaz. Vatandaşlarım bu fotoğrafları zihnine kazısın. İnanıyorum ki, yayınlanmasından sonra seccadenin de kıymeti artmaya başlayacaktır.

“14 MAYIS’TA BEKLEDİKLERİNİ BULAMAYACAKLAR”

Selo’nun Diyarbakır’da attığı adımla, 51 vatandaşımızın ölümüne neden olması Kürt vatandaşlarımın gözünden kaçıyor. 5 yıla mahkum oldu. Ne kadar cesurane ‘Bunları çıkartacağız’ diyor. Bu ülkenin yargısı böyle bir cezayı verdi. Apo’yla ilgili kararı yargı verdi. Kılıçdaroğlu hangi cesaretle bunu konuşabiliyor. Bunlar ortadayken bizim bu tartışmaları yapmamıza gerek var mıydı? Yargıyı hiçe sayıp cezalarla ilgili bunları konuşuyor. 14 Mayıs’ta beklediklerini bulamayacaklar. Gerçek yargı olarak, milletim son sözü söyleyecek gerekli olan kararı verecek. Adalet tecelli ederek yolumuza devam edeceğiz.

“SAPKIN AKIMLARA KARŞI AİLE KURUMUNU KORUMALIYIZ”

Bu işin politik izahı söz konusu değil. 7’li masayı tarif etmekte zorlanıyoruz. Sonunda masanın altında bunu buldular, parlamentonun içinde. Muhafazakarım diyenler sapkın akımlarla anılıyor sesi çıkmıyor. Geçmişte bir arada bulunduğumuz kişileri bu tabloda görmek bizi rahatsız ediyor. Diğerleri gibi Saadet Partisi’ne gönül veren kardeşlerimi ayrı görüyorum. Bizim önceliğimiz aile kurumunu, çocuklarımızın geleceğini korumaktır. Sapkın akımlar, LGBT filan Oğuzhan Bey’in gözünü yumması mümkün değildir.

”SEÇİMLERDEN SONRA HAREKETE GEÇECEĞİZ”

Ne CHP’nin, ne HDP’nin, ne İP’in, ne Gelecek ve ne DEVA’nın rahatsızlığı var. Bizim milli yerli dini değerlerimiz, kutsalımız, aile yapımız bunlara müsaade etmez. CHP’nin herhangi bir açıklamasını duydunuz mu? Yok Çünkü bu konuda dertleri yok. Biz Anayasa düzenlemesi içinde aileyi ön plana çıkardık. Seçimlerden sonra ön plana çıkaracağımız en önemli maddelerden biri aile olacaktır. Biz aile yapımızı tehdit altında bırakamayız.

Ben inanıyorum ki aklıselim sahibi benim milletim bu terör örgütü beslemelerine 14 Mayıs’ta gereken cevabı verecek, milletimiz şöyle huzur içinde rahat bir nefes alacaktır diye düşünüyorum.

“MİLLETVEKİLİ LİSTELERİNDE SÜRPRİZLER OLABİLİR”

Bu hafta sonuna kadar her şey olabilir. Hafta sonuna kadar kesinleştireceğiz. Önümüzdeki hafta içinde törenle arkadaşlarımızın yerlerini, konumlarını ve listeyi vereceğiz. Kabinedeki arkadaşlarımızla ilgili çalışmayı devam ettiriyoruz. Benim düşüncem daha çok bakan arkadaşlarımızı büyükşehirlerde değerlendiriyorum. Partimiz, teveccühün yüksek olduğu aday adaylığı süreci yaşadı. 6 bin üzerinde başvuru aldık. Birçok isim üzerinde çalışıyoruz. Listede sürpriz isimlerimiz de olacak. Yazar, çizer ve entellektüel isimler var. Kabine ve üst yönetimini de çalışmaya başladık.

ANKETLERDE SON DURUM

Anketler de sosyal medya mecraları gibi algı operasyonlarının aracı olarak kullanılabiliyor. Siyasi hayatımız boyunca bu yöntemi kullandık. İş masa başı anketlere kalsa 21 yıldaki seçimlerin hepsini CHP kazanırdı ama kazanan biz olduk. Bize gelen raporlara göre Cumhur İttifakı olarak hem Meclis’te hem Cumhurbaşkanlığı seçiminde açık ara öndeyiz. Ama bu yüzden rehavete kapılmayacağız. Farkı daha da açmaya çalışacağız.

ENERJİDE YENİ MÜJDE

İnşallah 20 Nisan’da Karadeniz gazımız devreye girecek. Karadeniz gazının ateşini 20 Nisan’da Kilyos’ta yakacağız ve yerli gazı kullanacağız. Karadeniz gazı projesi bir ayın, bir yılın işi değildir, uzun yıllara dayanan bir stratejiyle bu yolda yürüdük.

EKONOMİDE MEHMET ŞİMŞEK SÜPRİZİ

Tüm dünya, klasik ekonomi politikalarının karşılaşılan sorunlara çözüm olmadığını gördü. Biz bu gerçeği çok önceden görüp kendimize yeni bir yol çizdik. Her yeni küresel kriz, çok büyük eleştirileri göğüsleyerek hayata geçirdiğimiz Türkiye Ekonomi Modeli’nin doğruluğunu teyit ediyor. Bu sayede riskleri bertaraf ettiğimiz gibi büyümede, istihdamda, ihracatta ve turizmde tarihi rekorlara imza atıyoruz. Geçtğimiz yılı yüzde 5,6’lık büyüme ile kapattık. Bu oranla G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülkelerden biri olduk. Ekonomimiz son 10 çeyrektir kesintisiz büyüyor. Mart ayı itibarıyla 256 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik.

Enflasyondaki düşüşün günlük hayata yansıması için gereken adımları atıyoruz. Önümüzdeki dönem ekonomi politikalarımızı daha da güçlendirmek için ciddi hazırlıklar yürütüyoruz. Uzun yıllar ekonomi yönetimimizde yer alan Mehmet Şimşek kardeşimizin koordinasyonundaki bir ekip bu doğrultuda hazırlıklar yapıyor. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığımızda da Merkez Bankamızda da yürütülen çalışmalar var. İnşallah seçimlerden sonra bunların hepsini bir araya getirip ekonomi politikamızı daha da güçlendirip yolumuza devam edeceğiz.

“TOGG’UN PARASINI EŞİM VERDİ”

Kırmızı olan eşimin. Parasını da o verdi zaten. Aracın kullanımındaki konfor, şahit olmadığım kadar iyi. Makam otomobilim de dahil konforu yüksek. Virajdan tutun yoldaki gidişinden. Yoğun şekilde istasyonlar kurulmaya devam ediyor. Eşim çok çok memnun kaldı. O da çok huzurlu ve rahat. Devrin Otomobili Togg’da sürat güvenlik ne ararsanız var.”

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

SCSHABER ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin